A Társasági adótörvény 22/A.§-a szabályozza a kis- és középvállalkozások adókedvezményeit, érvényesítésének feltételeit. Adókedvezmény érvényesíthető a kizárólag tárgyi eszköz beszerzésre (előállításra) felvett hitel (pénzügyi lízing) után tárgy évben fizetett kamatok
-
2013.12.31-ig megkötött hitel (pénzügyi lízing) szerződések esetében 40%-ára,
-
2014.01.01-től megkötött hitel (pénzügyi lízing) szerződések esetében 60%-ára,
azonban maximum 6 mio Ft-ig.
Milyen feltételeknek kell megfelelni az adókedvezmény érvényesítéséhez?
-
KKV-nak minősül vállalkozásunk a hitelszerződés megkötése adóévének utolsó napján?
-
Mennyi volt tárgy évben a beruházási hitelre (pénzügyi lízingre) fizetett kamatok összege? Meghaladja a 6 mio Ft-ot?
-
A tárgy évi adókedvezmények összesen értéke meghaladják a tárgy évi adó 70%-át?
-
De minimis, de ez mi is?
-
Mikor kell visszafizetni késedelmi pótlékkal növelten az adókedvezményt?
1.) KKV minősítés
A KKV minősítést a 2004. évi XXXIV. törvényben a 3.§ (1) rögzített kritériumok alapján két egymást követő beszámolóban (nyilvántartásokban) szereplő értékek, adatok figyelembe vételével, a következők alapján kell megvizsgálni:
-
meghaladja az összes foglalkoztatotti létszám a 250 főt?
-
meghaladja az éves nettó árbevétel az 50 mio EUR-nak, vagy a mérlegfőösszeg a 43 mio EUR-nak megfelelő Ft összeget?
Amennyiben a foglalkoztatottak létszáma kevesebb, valamint az értékesítés nettó árbevétel/mérlegfőösszeg nem haladja meg a fent rögzített értékeket KKV-nak minősíthető a vállalkozás. Vagy még sem? A minősítés során nem kizárólag az egyedi beszámolóban szereplő adatokat kell figyelembe venni, hanem a partner és a kapcsolt vállalkozásokkal együttesen kell a minősítést elvégezni. Tehát a minősítés alátámasztásaként be kell kérni a partner és a kapcsolt vállalkozások beszámolóit (nyilvántartásait) és aggregálni az adatokat a fenti mutatószámok szerint.
2.) Fizetett kamatok
A fizetett kamatok meghatározásakor figyeljünk arra, hogy ne vegyük automatikusan a főkönyvben ráfordításként elszámolt beruházási hitel (pénzügyi lízing) kamatok összegét alapul, mert a ráfordítások között elszámolhattunk még ki nem egyenlített kamatokat is.
2014.01.01-től változott a TAO törvény, így a 2013.12.31. nap után megkötött hitel szerződés esetén a fizetett kamatok 60%-ára érvényesthetünk adókedvezményt (korábbi években hitelből történő tárgyi eszköz beszerzése esetén az adó számításánál ez a mérték 40%!).
Ne feledjük azonban, ha a fizetett kamatok 60%-a meghaladja a 6 mio Ft-ot, maximum 6 mio Ft adókedvezmény vehető figyelembe!
3.) Adókedvezmények felső korlátja
A TAO tv. 23.§ (3) bekedzése szerint a KKV adókedvezményként érvényesíteni szándékozott összeget még egy kritérium szerint vizsgálnunk kell, mert az adóból (fejlesztési adókedvezménnyel csökkentett adó) max. 70%-ig érvényesíthető a kedvezmény!
4.) De minimis, még egy vizsgálandó feltétel
Amennyiben a fenti feltételek teljesülése és az adózó döntése alapján érvényesíthető a KKV adókedvezménye, még egy kritérimut meg kell vizsgálni.
A 1998/2006/EK rendelet (2014-től új! 1407/2013/EU rendelet) szerint egy vállalkozásnak jutatott adórendszer keretében és az adórendszeren kívüli (közvetlen) támogatások együttes összege 3 egymást követő, a vállalkozó által alkalmazott adóév időszakában nem haladhatja meg a 200 ezer EUR-t (közúti szállítás terén 100 ezer EUR-t).
5.) Adókedvezmény késedelmi pótlékkal növelt összegének visszafizetése
Az adókedvezmények érvényesítésének lehetősége az adózó döntésétől függ. A vállalkozásnak körültekintően kell megvizsgálnia az adókedvezmény érvényesítésének lehetőségét, mert ha a hitelszerződés megkötésének évét követő négy éven belül a beruházást nem helyezi üzembe, vagy a tárgyi eszközt üzembe helyezésének adóévében vagy az azt követő három évben elidegeníti, az adókedvezményt késedelmi pótlékkal növelten kell visszafizetnie.
Hozzászólások